Posteľ z dreva alebo drevotriesky? Výhody a porovnanie

Pri výbere postele, či už detskej, jednolôžkovej pre dospelých alebo manželskej si budete pravdepodobne vyberať medzi drevom a drevotrieskou. Dnes si porovnáme tieto dve možnosti, povieme si o ich výhodách aj nevýhodách, ale aj rozdieloch v cene či v montáži.

postel

Posteľ z dreva - výhody

Posteľ z dreva prakticky nemá žiadnu nevýhodu. Ako môže byť niečo zlé na posteli z tohto dokonalého materiálu? Aj keď je posteľ vyrobená z lepených hranolov, je stále dokonale pevná. Najlepšie sú však drevené postele z masívu. Drevo má naozaj upokojujúcu energiu a svoje vlastné vrásky, ku ktorým ak náhodou pridáte nedopatrením nejakú novú (kto ešte neoškrel nábytok?) nebude to vadiť.

Posteľ z drevotriesky - výhody

Postele z drevotriesky sú rozšírené najmä medzi modelmi manželských postelí. Je to z jednoduchého dôvodu – pri výbere manželskej postele sa už viac pozerá na dizajn, a je oveľa jednoduchšie vytvoriť originálny model, ktorý navyše ladí so skriňou, komodou a nočnými stolíkmi z rovnakej kolekcie, keď sa použije drevotrieska s určitým dekorom. Čisto biele čelo alebo obľúbený dub sonoma sú len začiatok bežnej ponuky, z drevotriesky môžete mať posteľ aj antracitovú či dokonca červenú.

Cena za posteľ - ktorý typ je lacnejší?

Drevené postele sú kvalitnejšie a pevnejšie, čo sa odrazí aj na ich mierne vyššej cene – najmä pri modeloch zo špičkového bukového alebo borovicového masívu. Nemusíte sa však báť, nie sú to sumy, z ktorých by sa vám zakrútila hlava. Drevotrieskové postele sú lacnejšie, no spoje sa môžu časom rozísť a skrutky sa niekedy rozhodnú vypadnúť z dier najmä vtedy, keď je použitá veľmi riedka drevotriesková doska.

Životnosť postele

Životnosť oboch typov postelí závisí najmä od ich používania a starostlivosti, no v princípe je rovnaká. Drevotriesková posteľ vám môže začať po nesprávnej montáži veľmi rýchlo vŕzgať a je citlivejšia na zničenie vodou. Drevená posteľ vydrží prakticky všetko a poškodená časť sa dá ľahko nahradiť s pomocou šikovného stolára. 

Alternatíva – kovové postele

Ak hľadáte cenovo dostupnú alternatívu pre zariadenie ubytovne, chaty či internátu a túžite aj po špičkovej pevnosti, poobzerajte sa po kovových posteliach. Patria medzi najlacnejšie a znesú naozaj tvrdé zaobchádzanie – vyrábajú sa dokonca aj v trojposchodovom variante, čo svedčí o ich výnimočnej pevnosti.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie